ELMA ÇEŞİTLERİ - SCARLET SPUR />

24/08/2018

unifarm fidancılık, elma yetiştiriciliği, Elma çeşitleri, yerli elma çeşitleri, bodur elma çeşitleri, SCARLET SPUR

Fidan üretim tesislerimizde en kaliteli, sağlıklı ve doğru fidanlar sizleri bekliyor...

ELMA ÇEŞİTLERİ

SCARLET SPUR:

SCARLET SPUR

Scarlet Spur'un meyvesi boyut bakımından mükemmeldir ve origini olduğu Oregon Spur'a göre 30 gün evvel kızarır. Kırmızı renk aynı zamanda sap üzerinde de görülür. Renk tipinde originine göre farklılıklar vardır; Oregon Spur'da şeritler varken, Scarlet Spur kırmızı renkte kızarır. Hasat zamanı Scarlet Spur'un meyvesi, beyaz etli tamamen yoğun kızarık bir renge sahiptir. Meyve elverişsiz koşullar altında bile mükemmel renklerini korurlar ve diğer Red Delicious çeşitlerinden önce hasat edilebilir. Meyvenin şekli tamamen düzgün değildir: Dikdörtgenden biraz düz şekle doğru değişebilir.

Scarlet Spur, Red Delicious'un yeni ve geliştirilmiş çeşididir. Oregon Spurunun bir çeşidi olan Scarlet Spur, 1980 yılında Washington'un Yakima Şehrinde, William G. Evans ve Don R. Snipes tarafından icat edildi. Scarlet Spur 2, Scarlet Spur'un mutasyonudur; ebeveyninin tüm özelliklerine sahiptir ve ebeveyninden 3 gün önce tamamen renklenir.

Karakteristik Özellikleri:

Orijini: ABD - Oregon Spur mutasyonu

Ağaç Özellikleri: Ağacı orta kuvvettedir. Yarı dik gelişen oldukça verimli bir çeşittir. Spur çeşit olduğundan tam bodur anaçlarda gelişimi çok zayıf olur. Yarı bodur ve kuvvetli elma anaçları tercih edilmelidir. Oldukça üretken bir ağaç olup ABD'de ticari olarak en umut verici çeşitlerdendir.

Meyve Özellikleri: Meyveleri orta irilikte ve iyi bakım koşullarında iri olup, uzun koni şekilli bir çeşittir. Meyve kabuğu üst yüzeyi %85 - 90 arasında koyu parlak sıvama kırmızıdır. Hasatta tam yoğun kırmızı renktir. Meyve eti krem renkli, tatlı, sert, sulu ve lezzetlidir. Neredeyse hiç asitsiz tatlı bir lezzeti vardır.

Meyve Ağırlığı (gr): 250 gr üzeri

 SCARLET SPUR - UNIFARM

Depolama potansiyeli: İyi depolama kalitesine sahiptir. Şubat ayında soğuk depolarda, Haziran ayında kontrollü atmosferde depolanabilir. Normal soğuklarda ve  0°C sıcaklıkta 5 ay; kontrollü atmosferde (%2-3 O2 ve %3-4 Co2) 7 aya kadar.

Depolama Süresi: 180-200 gün.

Çiçeklenme Zamanı: Golden Delicious'dan 4 gün önce. Orta-erken çiçeklenme.

Olgunlaşma/Hasat Zamanı: Golden Deliceus’tan 15 gün öncedir. Orta sezon. 15-30 Eylül.

Anaç: M9, M7, MM106, MM111

Rakım: Ortalama deniz seviyesinin üzerinde 1370-1980 metre yükseklikte iyi performans gösterdiği gözlenmiştir.

Meyve Boyutu: 65/80 mm ya da 75-80 mm

Büyüme Gücü: Büyüme ılımlı ve zayıftır. Bu nedenle güçlü bir anaç seçilmelidir.

İlk Hasat Süresi: Meyve bahçesi kurulur kurulmaz hızlı/mükemmel bir verim sağlar.

Aşılama ile Tür değişimi: Yaşlı ağaçlar Scarlet Spur ile aşılanarak tür değişikliği yapıldığında oldukça verimli olmaktadır.

SCARLET SPUR ELMA AĞACI

Meyve Tutumu: Bazen oldukça fazla meyve tutumu olabilmektedir. Bu nedenle yüksek kalitede meyve elde etmek için zaman zaman fazla olan meyvelerin seyreltilmesi gerekir.

Periyodisite Duyarlılığı: Periyodisite (Bir yıl meyve verip ertesi yıl vermeme durumu) olasılığı vardır. Bazı yıllar meyve tutumu zor olabilir. Ayrıca aşırı meyve seyreltmesi periyodisite olasılığını da azaltmaktadır.

Hastalıklara Karşı Duyarlılık / Direnç: Uyuza ve kansere karşı duyarlıdır.

Tozlaşma İhtiyacı: Tozlayıcı gerekli

Tozlayıcılar: Grany Smith, Golden Delicius, Fuji, Gala Grubu, Brauburn çeşitleridir. Çok erken renklenmesinden dolayı tercih edilir.

Notlar: Elmalar birçok toprak tipini tolere eder, ancak iyi drene edilmiş tınlı topraklarda en iyi şekilde büyür. Elma kış aylarında soğuk, ılımlı yaz sıcaklıkları ve orta ila yüksek nem oranıyla tam güneşte en iyi şekilde büyür. En az haftada bir kere olmak üzere düzenli sulama yapılmalıdır. Toprağı eşit olarak nemlendirin, ancak fazla ıslak tutmayın. Elmalar, normalde ağaçların kış sonlarında hala hareketsizken yapılan budamadan yararlanır. Elma ağaçları 100 yıl veya daha fazla yaşayabilir.