ELMA ÇEŞİTLERİ - GALA />

ELMA ÇEŞİTLERİ

Gala

GALA:

Atıştırmalık olarak mükemmel bir seçim olan Gala, Yeni Zelanda'da geliştirilen bir çeşittir. "Gurmelerin tercih edebileceği hafif bir lezzete sahiptir.  Görsel olarak da onu çekici hale getiren çarpıcı parlak sarı-kırmızı renkleri vardır. 

Gala elma gevrek ve kıtır kıtırdır! Meyvesi nefis bir tatlı-ekşidir tada sahiptir ve bu  da onu harika bir yemelik elma yapar. Buna ek olarak, pişirilerek konserve elma yapmak için de idealdir. Mevsim sonlarına dek ağaçta sağlıklı olarak kalabilir. Ekim ayı başlarında olgunlaşır.

Orjini: Orange Red x Golden Delicious melezidir.

Meyve Özellikleri: Meyve eti sarımsı, sulu ve serttir. Sarı zemin üzerine kırmızıdır.

Ağaç özellikleri: Kuvvetli fakat dalları açıldığında yarı yayılarak büyür. İdaresi kolay bir ağaç yapısına sahiptir. Bodur anaçlar üzerinde kuvvetli büyümesi kontrol edilebilir. Sürekli yüksek miktarda ürün elde edilir, seyreltme ile meyve niteliği artar.

Tozlayıcıları:  Diploid bir çeşittir. Kendine verimli olup iyi bir tozlayıcıdır. Ayrıca Idared, Fuji, Breaburn, Granny Smith, Elstar, Stark Super Red Fuji, Stark BraeStar veya herhangi bir Golden Delicious tarafından tozlanır. Diğer taraftan, Gala, yeterli ve maksimum bir tozlaşma için başka bir tane tozlayıcıya ihtiyaç duyar. Farklı bir çeşitlilikle çapraz tozlaşma, büyüme ve meyve verme başarısının anahtarıdır. Verimli bir optimum tozlaşma için her 15 metre içinde bir tozlayıcı öneririz.

Hasat Zamanı: Erkenci bölgelerde temmuzun ortasından sonuna doğru diğer bölgelerde ise ağustos ayı ortalarına kadar hasat yapılabilir.

Anaçlar: M9, M26, M7, MM106 

En iyi Kullanım Alanı: Yemek ve salatalar için mükemmeldir.

Özel Bir İpucu: Galas'ın boyutu, yumuşak tadı ve ince kabuğu, onu çocuklar için öğle yemeği ve atıştırmalık olarak mükemmel bir seçim haline getiriyor.

Bulunabilirliği: Eylül-Haziran arası

Notlar: Elmalar birçok toprak tipini tolere eder, ancak iyi drene edilmiş tınlı topraklarda en iyi şekilde büyür. Elma kış aylarında soğuk, ılımlı yaz sıcaklıkları ve orta ila yüksek nem oranıyla tam güneşte en iyi şekilde büyür. En az haftada bir kere olmak üzere düzenli sulama yapılmalıdır. Toprağı eşit olarak nemlendirin, ancak fazla ıslak tutmayın. Elmalar, normalde ağaçların kış sonlarında hala hareketsizken yapılan budamadan yararlanır. Elma ağaçları 100 yıl veya daha fazla yaşayabilir.

Karakteristik Özellikleri:

GALA ELMA

Çiçek Rengi: Beyaz
Meyve Rengi: Kırmızı
Meyve Boyutu: Orta-Büyük
Tozlaşma İhtiyacı: Tozlayıcı gerekli
Olgunlaşma/Hasat:  Ekim başı
Gölge/Güneş: Tam güneş
Toprak Bileşimi: Tınlı
Toprak Nemi: İyi drenajlı
Toprak pH seviyesi: 6.0 - 7.0
Tadı: Tatlı ve ekşi. Hafif tatlı lezzette, sulu, gevrek, kremsi sarı etli
Dokusu: Gevrek, Sulu
İlk Meyve Verme Süresi: 2 - 5 yıl

Olgunlaşma Boyutu: 

Bu çeşitliliğin olgunlaşma boyutu, seçtiğiniz versiyona bağlıdır:

Yarı Bodur: 3,5-4,5 m uzunluk X 3,5-4,5 m genişlik
Bodur:  2,5-3 m uzunluk X 2,5-3 m genişlik 

Önerilen Dikim Aralığı:

Bu çeşidin büyümesi için gereken alan, bitkinizin boyutuna bağlıdır:

Yarı Bodur: 3,5-4,5 m x 3 m
Bodur: 2,5-3 m x 3 m
Diğer ağaçlar ve binalardan 3,5 m uzaklıkta.